KWESTIONARIUSZ PROUSTA – STAN NA DZIS

Główna cecha mojego charakteru: Czerwone wino.
Cechy, których szukam u mężczyzny: Czerwone wino.
Cechy, których szukam u kobiety: Czerwone wino.
Co cenię u przyjaciół: Czerwone wino.
Moja główna wada: Czerwone wino 🙁
Moje ulubione zajęcie: Mmmm… Czerwone wino 🙂
Moje marzenie o szczęściu: Czerwone wino!…
Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk: BRAK czerwonego wina.
Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem: NIEISTNIENIE czerwonego wina.
Kim (lub czym) chciałbym być, gdybym nie była tym, kim jestem: Butelka czerwonego wina
Słowa, których nadużywam: “czerwone”, “wino”
Ulubieni bohaterowie literaccy: Czerwone wino
Ulubieni bohaterowie życia codziennego: Czerwone wino
Czego nie cierpię ponad wszystko: Bialego slodkiego wina
Dar natury, który chciałbym posiadać: Winnica
Jak chciałbym umrzeć: Utopic się w beczce czerwonego wina
Obecny stan mojego umysłu: Kieliszek czerwonego wina? Jeszcze jak!…
Błędy, które najłatwiej wybaczam: Zrekompensowane czerwonym winem

0 Replies to “KWESTIONARIUSZ PROUSTA – STAN NA DZIS”

 1. a moze jabol z czeresni, czeresnioyabol, albo domowej roboty naturalny, bez czystej chemi 🙂 jak biale to tylko z alsacji : riesling albo gewurztraminer 🙂 #cidre z bretani

 2. musze powiedziec Barbaro, ze jestesmy po innej stronie medalu i to jak w pysk przyslowiowy strzelil. Uwielbiam wermuty polslodkie i inne a nie cierpie czerwonego jak byk…

 3. mowilem juz ze koncze z abstynencja..?
  mam zamiar dzisiaj troche pojechac po bandzie..
  wino zostawie sobie na lepsza okazje..
  ale sie dzis profesjonalnie najebie.. :)))

 4. Słyszałam ze członkowie AA mają problemy z wytryskiem i zwieraczami.
  A w jednej gazecie pisali ze pękają szybko i każdej sytuacji (znaczy ci członkowie).. cokolwiek to znaczy

 5. Nadużywanie alkoholu posiada bardzo negatywny wpływ na wiele narządów i układów człowieka, przez co jego nadużywanie może prowadzić do wystąpienia wielu chorób, takich jak:
  · Stłuszczenie, zapalenie i marskość wątroby
  · Stany zapalne przełyku, choroba wrzodowa żołądka
  · Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
  · Zaburzenia wchłaniania i niedobory pokarmowe: witamin – zwłaszcza z grupy B (tiamina), kwasu foliowego, niedobory soli mineralnych; w cięższych przypadkach zaburzenia metabolizmu białek, węglowodanów (cukrów) i lipidów (tłuszczy) oraz elektrolitów
  · Kardiomiopatia idiopatyczna (pierwotna choroba serca), zaburzenia rytmu serca
  · Skłonność do nadciśnienia tętniczego
  · Szereg zaburzeń układu hormonalnego: wśród nich podwyższony poziom kortyzolu, ginekomastia u mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania u kobiet
  · Zmniejszenie odporności na infekcje bakteryjne i wirusowe (immunosupresja)
  · Domniemany wpływ rakotwórczy (rak przełyku, jelita grubego, żołądka, wątroby, prostaty i sutka)
  · Nasilanie osteoporozy
  · Alkoholowy zespół płodowy (FAS), czyli zespół objawów takich jak upośledzenie wzrostu i wagi, zaburzenia o.u.n. i inne występujące u płodów a następnie dzieci matek, które nadużywały alkoholu w ciąży
  · Zwiększone narażenie na choroby weneryczne
  · Powikłania neuropsychiatryczne o których będzie trochę szerzej w dalszej części tekstu, w tym miejscu wymienię tylko polineuropatię, zaniki kory, nerwów czaszkowych i móżdżku oraz tzw. encefalopatię Wernickiego (zmiany krwotoczno-zapalno-degeneracyjne mózgu). Powyższe zmiany są spowodowane bezpośrednim toksycznym wpływem alkoholu na komórki nerwowe oraz przewlekłymi niedoborami witamin (zwłaszcza tiaminy) występującymi u osób przewlekle pijących alkohol

 6. Szkody zdrowotne oraz straty ekonomiczne związane z nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu stanowią jeden z podstawowych problemów społecznych i to nie tylko w Polsce.
  Osoby nadużywające alkoholu żyją średnio 10-22 lata krócej od wieku oczekiwanego. Dowiedziono, że jest on jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko zgonu przed 65 r ż , co jest szczególnie istotne w naszym kraju, gdzie jest olbrzymi jak na warunki europejskie współczynników zgonów przedwczesnych, czyli przed 65 r.ż – wynoszący 40%. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest przyczyną około 40% wypadków drogowych, z których wiele kończy się zgonem lub trwałym kalectwem. Prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa przez osoby pijące jest od 3 do 9 razy wyższe niż w grupie nie pijących.

 7. Osrzegam, ze dalsze popisy encyklopiadyczne bede wywalac na pysk (agresja), a autorow sponiewieram tak, ze strach sie bac (stany lekowe).

 8. PICIE SZKODLIWE

  Termin ten jest w zasadzie bliski pojęciom “problemów alkoholowych” i “niesprawności związanych z piciem alkoholu” oraz określeniu nadużywanie alkoholu.
  Picie szkodliwe oznacza różnorakie komplikacje spowodowane spożywaniem alkoholu (nawet jednorazowym) u osób nieuzależnionych i uzależnionych:
  a. przede wszystkim szkody zdrowotne – somatyczne (wywoływanie i pogarszanie przebiegu wielu chorób, zwiększona urazowość itp.) i psychoemocjonalne (agresja, stany lękowe, depresje, psychozy alkoholowe i inne).
  b. społeczne (konflikty rodzinne i zawodowe, absencja w pracy)
  c. prawne (wypadki komunikacyjne spowodowane prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwym, bójki itp.)
  Należy pamiętać, że uzależnieni od alkoholu stanowią jedynie małą część grupy ludzi, którzy muszą szukać różnorakiej pomocy w placówkach służby zdrowia, z powodu picia alkoholu. W jednym z zestawień statystycznych oszacowano, że alkohol odpowiedzialny jest za 30% wszystkich problemów zdrowotnych będących przyczyną przyjęć do szpitali. Właśnie do osób jeszcze nie uzależnionych, ale pijących szkodliwie powinny być skierowane główne działania profilaktyczne.

 9. CHOROBA ALKOHOLOWA

  Choroba alkoholowa, alkoholizm i uzależnienie od alkoholu są pojęciami oznaczającymi to samo, chociaż alkoholizm jest pojęciem wieloznacznym, przez co unikanym obecnie w środowisku medycznym. Chorobę tę charakteryzuje zespół objawów somatycznych (fizycznych), behawioralnych (dotyczących zachowania) oraz psychologicznych w których picie alkoholu góruje nad innymi zachowaniami (przynajmniej trzy z ośmiu objawów, obecne przez co najmniej jeden miesiąc):
  1. Poczucie przymusu lub przemożna chęć picia alkoholu
  2. Upośledzona zdolność kontrolowania jego spożycia
  3. Wzrost tolerancji (konieczność zwiększania dawek alkoholu dla uzyskania pożądanego efektu)
  4. Picie alkoholu w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych
  5. Występowanie objawów abstynencyjnych
  6. Postępujące pomijanie innych zainteresowań i przyjemności na rzecz picia
  7. Spożywanie alkoholu w taki sam sposób zarówno w dni świąteczne jak i zwykłe, nieliczenie się ze społeczną dezaprobatą
  8. Kontynuowanie picia alkoholu mimo znajomości negatywnych konsekwencji zdrowotnych (np. marskości wątroby) i społecznych (utrata pracy)
  Ponadto u uzależnionych często występują głębokie stany upojenia alkoholowego pokryte niepamięcią (tzw. palimsesty alkoholowe), a także spożywanie alkoholi niekonsumpcyjnych.

  Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje jeden z trzech sposobów picia:
  1. Codzienne picie nie za dużych dawek alkoholu w celu zadowalającego funkcjonowania.
  2. Regularne, co weekendowe spożywanie znacznych ilości alkoholu.
  3. Wielodniowe (wielomiesięczne) ciągi picia występujące naprzemiennie z okresami trzeźwości.

 10. EPIDEMIOLOGIA

  Ocenia się, że w Polsce nadużywa napojów alkoholowych około 10% populacji, co stanowi około 4 milionów osób. Liczbę uzależnionych od alkoholu, szacuje się na około 1 mln. ludzi (2,5% populacji). Uzależnienie od alkoholu znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet (8-9:1), jednak w ostatnich latach panie stopniowo zaczynają nadrabiać tę różnicę. U kobiet w większym stopniu niż u mężczyzn, podłoże uzależnienia stanowią zaburzenia nastroju, nerwicowe i osobowości. Największe ilości piją panowie między 20 a 30 r.ż., a kobiety między 30 a 40 r.ż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*