O AWARYJNYM SERNIKU

No więc w wigilijny poranek zepsuła mi się tortownica.

Chociaż w zasadzie ona już poprzednim razem była popsuta i wypadało denko, ale owinęłam folią i jakoś to było. Ale teraz już w ogóle ten klips na obręczy nie chciał się zamknąć, więc spędziłam uroczych kilka chwil wyciągając wszystkie możliwe foremki i naczynia żaroodporne i z linijką obliczając ich pole, żeby było zbliżone do tortownicy. No i sernik w tym roku będzie prostokątny.

Matko jedyna!… Prostokątny sernik i nieumyte okna!  Choinki też nie mamy, tylko jemiołę. Pierwsze lepsze koło gospodyń domowych by mnie wyekspediowało ze wsi na wozie z gnojem – mam nadzieję, że Mikołaj i Dzieciątko nie są aż tak przywiązani do detali. 

I w tym duchu życzę wszystkim, żeby nie przejmując się nieistotnymi pierdołami spędzili miło Święta – bez nerwów, bez polityki, z bliskimi, górą prezentów i pysznego jedzenia, w towarzystwie merdających ogonów. 

Buzi w noski!

12 Replies to “O AWARYJNYM SERNIKU”

 1. ieeee….luzik, tawariszczi.
  okna mam nieumyte, bo dwa tygodnie temu były wymieniane na nowe – więc po jasny kij?
  upiekłam sobie orzechowy placek, makowczyka i keksa, od przedwczoraj skonsumowałam trzy porcje ryby w galarecie, śledzika, 8 pierożków i kilka kawałków ciasta i uważam, że osiągnęłam moje apogeum obżarstwa.
  a poza tym siedzę z kotami przy ciepłym piecu, mam całkiem ładną chujaneczkę i święty spokój. A za chwilę jadę do lasu.
  czego chcieć więcej?
  może tylko tego, żeby Wam się pospełniało wszystko, o czym marzycie 🙂

 2. Nie ważne prostokątny, kwadratowy, czy okrągły byle z rodzynkami. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, z niesłabnącym dystansem do świata i ludzi🙂🌲

 3. U nas okrągły, ale z Lukullusa. Nic nie poradzę, nie było czasu, ani weny. Za to okna umył stary, bo mu się nudziło, kiedy ja latałam po lekarzach. Zdrowych Świąt. Reszta się uda, jak będziemy zdrowi

  • A z prostokątnej nie wyzera? Pytam, bo mam dwa, które ludzkiego jedzenia z reguły nie ruszają, ale jak już to im forma raczej obojętna jest.

 4. Najlepszego świątecznie! Sernik rządzi, niezależnie od kształtu. Moja blaszka przecieka, owijam ją folią alu 🙂 i do tego już po wlaniu sernika do formy, do połowy dosypuję rodzynków, bo progenitura nie lubi, a my z menszem i owszem 😉

  Serdecznosci!

 5. Prostokątny sernik łatwiej podzielić na eleganckie, równe kawałki, w świecie osób wykształconych zwane chyba prostopadłościanami, i nie ma bitwy o “środek”! Jakiekolwiek ciasto mama upiekła w okrągłej blaszce, to zawsze wykrawała kółko w środku i od jego krawędzi startowało się z krojeniem tych trójkątnych kawałków (jeśli ktoś jest dobry z matmy, a zwłaszcza geometrii, i właśnie gniją mu nerki, to niech mi wybaczy – są takie dni w życiu kobiety, że nie pamięta ona różnicy pomiędzy kołem a okręgiem, albo że trójkąt nie jest bryłą), no i najdalej na drugi dzień jakaś świnia potajemnie zżerała środek ciasta, który – nie wiedzieć czemu – był najsmaczniejszy, choć składał się z dokładnie tego samego ciasta, co reszta ciasta. I ja tu nie chcę wyjść na piewczynię zalet socjalizmu, ale uważam, że sernik winien być dzielony sprawiedliwie, wszystkim po równo, i w geometrycznie takich samych kawałkach!

  Wesołych lub spokojnych, kwadratowych lub okrągłych, zdrowych Świąt bez nospy, stoperanu, alka-seltzer i nerwosolu, życzy Wam Kanionek (i niech Szczypawka śpi co najmniej do dziewiątej!).

 6. Jakie piękne życzenia 🙂
  Odwzajemniam się zza nieumytego okna, spod bałaganu w bibliotece i z beczką śledzi, wiadrem pierogów, furą pierników i na pewno z daleka od polityki 🙂
  Za to z dziećmi, góralskimi kolędami, mruczącym szczęściem przy boku i świerkiem za tym niemytym oknem 🙂

  Czy to normalne, żeby mnożyć w ciągu roku niepotrzebne święta,
  a w Wigilię z łaski wypuszczać człowieka z pracy już o drugiej?!
  uffff… miało być bez polityki

 7. pokoju i spokoju 🙂
  tu wkleiłabym adekwatny obrazek ale się nie da.
  u mnie torty, serniki zawsze kwadratowe – taka tortownica, taka tradycja ;D
  ps. my, opcja mrucząco-miaucząca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*