O JAJKACH

Dziś w menu leczo, więc cała chałupa pięknie pachnie pieczoną papryką. Bardzo lubię ten zapach, jak mawia N. – nareszcie pachnie jak w porządnej hiszpańskiej spelunie. 

Znalazłam świetny serial – brytyjski kryminalny procedural, nienowy, nazywa się „No Offence” i ma wielką zaletę – większość głównych bohaterów to kobiety. I to nie jakieś tam nastrzyknięte i wymalowane pindzie, tylko pełnokrwiste brytyjskie baby. W dodatku jedna bohaterska nazywa się KOWALSKI i ma mamusię Polkę (na szczęście nie tak szurniętą, jak mamusia Nicole w „Rake”). Czasem nawet coś powie „po polsku” do polskich prostytutek (wiadomo). Teksty latają przednie, choć nieco grube, i nie wiem jak to się stało, że wcześniej na ten serial nie trafiłam. Niestety ma tylko trzy sezony, te najlepsze zawsze mają mało sezonów.

Dziś N. wrócił z naszego lokalnego targu z informacją od naszej pani jajkowej, dotyczącej koloru jajek. Dla mnie jajka chodzą w dwóch kolorach – białe albo niebiałe i np. jedna moja koleżanka za nic nie zje innego jajka na miękko, niż białe. A u mnie w domu z kolei się mówiło, że te ciemne są zdrowsze. Z kolei po „Jajko i ja” żyłam w przeświadczeniu, że kolor jajka zależy od gatunku kury. A tu N. wraca z rewelacją, że zgodnie z wersją pani jajkowej – ta sama kura raz znosi jajko białe, a raz kolorowe.

I bądź tu człowieku mądry, jak nawet co to KOLORU JAJKA nie można mieć pewności na tym świecie.

To co – jutro wszyscy widzimy się tam, gdzie Zakład Pogrzebowy A. S. Bytom lubi najbardziej, tak?

14 Replies to “O JAJKACH”

 1. Od 10 lat hoduję małą gromadkę zielononóżek kuropatwianych i one znoszą tylko białe jajka. Kredowobiała skorupka, jak mówią źródła.

 2. Aaaaaaa!!! Jak cudownie spotkać kogoś, kto też czytał “Jajko i ja”! 🙂
  To jedna z moich ulubionych książek :), a miłość do niej zaszczepiła mi Mama, wielbicielka tego typu poczucia humoru. Od Niej też dostałam inne ulubione książki, m.in. “Od siódmej rano” Erica Malpassa – niby sielanka rodzinna, a jednak podlana sporą porcją angielskiego zgryźliwego humoru; i autobiograficzne wspomnienia Jerzego Zaruby “Z pamiętników bywalca” – obie pozycje baaardzo polecam 🙂

 3. Matko, dostanę paranoi! Najpierw przeczytałam Twoją notkę o jajach, a potem otworzyłam facebooka. A tam! Wtem!
  Dlaczego niektóre jajka są białe i inne brązowe? Kolor zależy od ucha, który ma kurczak. 🥚 Kurczaki z białymi małżonkami znoszą białe jajka, a kurczaki z czerwonymi uszami składają brązowe jajka. Nie ma różnicy w smaku! 😋 Więc znowu to wiesz.
  To jest automatyczne tłumaczenie, które mi facebook zaserwował bez pytania. Oryginał jest niderlandzki:
  Waarom zijn sommige eitjes wit en andere bruin? De kleur is afhankelijk van de oorlel die de kip heeft. 🥚 Kippen met witte oorlellen leggen witte eieren en kippen met rode oorlellen leggen bruine eieren. Aan de smaak is verder geen verschil! 😋 Zo, dat weet je dan ook weeral.
  Kręci mi się w głowie. Kurze uszy? Kurza małżonka?

  • No to jest coś PRZEPIĘKNEGO!
   I nie wiem co bym wolała, żeby było prawdziwe – kolor kurzych uszu czy kolor kurzego małżonka. Chyba uszu!

   A w smaku to wiem, że nie ma różnicy. Natomiast jest różnica, jeśli kury jedzą obrzydliwą tanią paszę, np. z mączką rybną. I nie przepadam za żółtkami kur karmionych kukurydzą, takie żarówiasto żółte i wcale nie bardzo smaczne.

 4. “za nic nie zje innego jajka na miękko, niż białe”….hm, czy to juz dyskryminacja;)
  Czym skorupka za mlodu…
  Gdzies, kiedys czytalam, co ma na kolor skorupki wplyw, ale zapomnialam.
  Kiedys, do instytucji, w ktorej pracowala moja mama przychodzil chlop z jajami (sam siebie tak nazywal) i zachecal do macania. Pracujace tam panie byly zachwycone, a i on tez wychodzil z tego interesu zadowolony;)

  • Tak, u nas na targu też się zdarza iwent pt. facet z tabliczką JAJA OD CHŁOPA i jest wtedy bardzo dużo śmiechu i przedniej zabawy.
   No więc z białym jajkiem to JEST dyskryminacja, po pierwsze, a po drugie – białe skorupki są cieńsze i łatwiej pękają! Więc to jest dodatkowo NIELOGICZNA dyskryminacja.

 5. … “ta sama kura raz znosi jajko białe, a raz kolorowe.” To ja bym jeszcze zapytała, czy jajka zostały zakogucone przez tego samego koguta.

  • Przepraszam, czy to nie jest ingerencja w życie intymne kury?
   A jak ona nie ma ochoty się zwierzać obcym ludziom? A co najwyżej przyjaciółkom z podwórka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*