O TYM, ŻE KOMPLETNIE NIC NOWEGO

 

Drogi Pamiętniczku, u mnie totalnie nic nowego. Pies i rachunki.

Psu aktualnie raz dziennie przyżegam ziarninę. Jak usłyszałam u weterynarza, że mam przyżegać, to mało nie omdlałam na podłogę z hukiem. No przepraszam, ale mi się „przyżegać” kojarzy zdecydowanie brutalnie – z rozgrzanym pogrzebaczem albo lutownicą i miałam wizję przysmażania psa palnikiem do karmelizowania cukru. Raz dziennie. Jak już przestało mi we łbie dzwonić i powróciłam do świata żywych, to się okazało, że przyżegać mam gazikiem nasączonym jakimś medykamentem. To czerwone mięsko z rany robi się od tego smutno – szare i suche, jak schab na patelni – nic przyjemnego, ale jednak lepsze od przypalania pogrzebaczem. Pies znosi to wszystko ze stoickim spokojem, je jak niedźwiedź, skacze jak frank, a w nocy się niepostrzeżenie wyplątuje się z chirurgicznego ubranka jak Houdini.

Drugi sezon „Broadchurch” jest, w dodatku z Charlotte Rampling. Mniam.

5 Replies to “O TYM, ŻE KOMPLETNIE NIC NOWEGO”

 1. A ja się zastanawiałem co to słowo „przyżegać” właściwie znaczy bo przyznam szczerze, że po raz pierwszy je słyszę. Nawet sugestia tego rozgrzanego pogrzebacza podpowiadał mi, że będzie to coś w tym guście a okazało się w sumie nie groźnym przemywaniem 🙂 Całe szczęście. Oj gdybym ja z takim spokojem jak Twój pies przeżywał np wizytę u dentysty 😛

  • Po prostu jest to fachowo pisząc kauteryzacja czyli (z gr.: “żelazo do piętnowania”) – medyczny zabieg leczniczy, polegający na termicznym lub chemicznym koagulowaniu żywej, patologicznie zmienionej tkanki. Najczęściej zabieg wykonuje się na powierzchni błony śluzowej czy skóry, a także dla przyspieszenia gojenia ziarninujących ran, w celu zamknięcia krwawiących naczyń krwionośnych (np. w linii cięcia operacyjnego) czy zniszczenia zbędnej tkanki (np. nadżerki szyjki macicy, brodawek, narośli).

   Do przyżegania termicznego używane jest żegadło (kauter). Wyróżnia się:

   żegadło termiczne (termokauter) – rozgrzewane nad płomieniem palnika;żegadło zamrażające (kriokauter);żegadło elektryczne (elektrokauter, galwanokauter).

   Do przyżegania chemicznego wykorzystuje się stężone kwasy, np.kwas chromowy, a także azotan srebra(lapis).

 2. Aż mi się ciepło w żołądku zrobiło,jak o tym przyżeganiu zaczęłam,brr.
  Zdrowia szczypawce nieustająco życzę, bidusi malutkiej .

  Dzięki za wieści,nie wiedziałam, że 2 sezon ma być!Ale fajnie.

 3. Ubranko chirurgiczne mojej kotki po prostu porządnie zszyłam na grzbiecie, ale jeżeli musisz zdejmować ubranko Szczypawce do przyżegania (brr…) to rozwiązanie nie ma sensu. Uściski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*